Region

Najbezpieczniejsze miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem. Tu mieszkańcy mogą spać spokojnie [GALERIA]

2024-10-17 15:05

W ostatnich latach w Polsce odnotowano spadek liczby przestępstw, a jednocześnie wzrosła skuteczność ich wykrywania. Jak prezentują się statystyki z ostatnich czterech lat w województwie kujawsko-pomorskim? Gdzie dokonano najmniej przestępstw? Które miejscowości w regionie są najbezpieczniejsze? Ranking najbezpieczniejszych miejscowości znajdziesz w naszej galerii.

Spis treści

  1. Niebezpieczne miasta i powiaty w województwie kujawsko-pomorskim
  2. Wzrost wykrywalności przestępstw
  3. Przyczyny wzrostu wykrywalności przestępstw
  4. Rozbieżności w wykrywalności przestępstw w Kujawsko-Pomorskiem
  5. Spadek liczby przestępstw
  6. Ranking najbezpieczniejszych miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

Niebezpieczne miasta i powiaty w województwie kujawsko-pomorskim

Z danych z ostatnich lat wynika, że wśród najbardziej niebezpiecznych powiatów pod względem liczby przestępstw znajdują się m.in. miasto Włocławek (na prawach powiatu), gdzie odnotowuje się 21,5 przestępstw na 1000 mieszkańców. W Toruniu wskaźnik ten wynosi 18,2, a w Grudziądzu 16,3. Wysoki poziom przestępczości, bo na poziomie 14,5 zdarzeń na 1000 mieszkańców, utrzymuje się również w powiecie nakielskim.

Wzrost wykrywalności przestępstw

Inną kwestią jest wykrywalność przestępstw, która według danych, w ostatnich latach wzrosła. Wzrost wykrywalności przestępstw w Polsce w ostatnich latach można przypisać kilku czynnikom, jak chociażby rozwojowi technologicznemu.

Przyczyny wzrostu wykrywalności przestępstw

Tu ważny okazuje się monitoring wizyjny, systemy rozpoznawania twarzy, analiza danych i nowoczesne narzędzia informatyczne, umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne identyfikowanie sprawców przestępstw, a także lepsze szkolenia funkcjonariuszy oraz większe inwestycje w sprzęt.

Zadziałała także lepsza współpraca między służbami. W ostatnich latach wzrosła koordynacja między różnymi organami ścigania, takimi jak policja, prokuratura, sądy i służby specjalne. Współpraca na poziomie krajowym i międzynarodowym umożliwia szybsze wymienianie informacji i podejmowanie.

Rozbieżności w wykrywalności przestępstw w Kujawsko-Pomorskiem

Wśród wyżej wymienionych niebezpiecznych powiatów możemy zauważyć mocną rozbieżność. W powiecie nakielskim, który według zestawienia jest czwartym najbardziej niebezpiecznym w województwie, wykrywalność przestępstw jest na wysokim, bo aż na 82% poziomie. Z kolei w Grudziądzu wykrywalność wynosi już 65%.

Spadek liczby przestępstw

W ostatnich latach w Polsce odnotowano nie tylko wzrost wykrywalności przestępstw, ale także spadek liczby samych przestępstw. Jak prezentują się statystyki z ostatnich czterech lat w województwie kujawsko-pomorskim? Gdzie dokonano najmniej przestępstw? Przedstawiamy ranking miejscowości, które statystycznie są najbezpieczniejsze na Kujawach i Pomorzu.

Ranking najbezpieczniejszych miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

Dane pochodzą z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z ostatnich lat. Na terenie województwa kujawsko-pomorskim odnotowano ogółem współczynnik przestępstw na poziomie – 167,49 (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców). W niektórych miastach współczynnik ten jest jednak znacznie mniejszy, a do kradzieży, rozbojów i innych wybryków dochodzi znacznie rzadziej. Ranking stworzyła Gazeta Pomorska. Znajdziesz go w naszej galerii.

Finał WOŚP. Jurek Owsiak ogłosił cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2025!