Spis treści
- Spadek liczby przestępstw i wzrost wykrywalności w Polsce
- Spadek kradzieży w sklepach
- Kradzieże sklepowe w Kujawsko-Pomorskiem
- Kujawsko-Pomorskie w rankingu przestępczości w Polsce
- Najbardziej niebezpieczne powiaty w Kujawsko-Pomorskiem. Jaka jest wykrywalność przestępstw?
Spadek liczby przestępstw i wzrost wykrywalności w Polsce
Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce spadła liczba przestępstw, a stanowczo wzrosła ich wykrywalność. Dla przykładu, raport policji z 2021 roku wskazuje, że spośród prawie 232 tys. zgłoszonych przestępstw udało się wykryć niemal 106 tys. (jednak nie ustalono sprawców). Statystyki te systematycznie się poprawiają. Dowodem jest to, że jeszcze jedenaście lat temu wykrywalność ta wynosiła zaledwie 37,6 %.
Spadek kradzieży w sklepach
W ciągu ostatnich lat zaobserwowano w Polsce także spadek liczby kradzieży w sklepach. Z danych policji wynika, że w pierwszej połowie roku liczba tego rodzaju przestępstw (kradzieży przedmiotów o wartości powyżej 800 zł) w skali kraju zmniejszyła się o niemal 30%.
Kradzieże sklepowe w Kujawsko-Pomorskiem
Jak poinformowała naszą redakcję w lipcu bieżącego roku mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - w pierwszym półroczu 2024 roku (od stycznia do końca lipca) w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 1055 przypadków kradzieży sklepowej. Przy czym wartość skradzionego towaru przekraczała kwotę 800 zł.
W tym samym okresie w 2023 roku odnotowano 1279 takich przestępstw. Różnica wynosi 224 przypadki, co oznacza spadek kradzieży sklepowych w Kujawsko-Pomorskiem o 17,5%.
Kujawsko-Pomorskie w rankingu przestępczości w Polsce
W aktualnym rankingu dotyczącym przestępczości (ogólnej, nie tylko sklepowej), województwo kujawsko-pomorskie znalazło się na ósmym miejscu – czyli równo w połowie. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znajduje się natomiast woj. mazowieckie, a drugie miejsce zajmuje woj. dolnośląskie. Podium zamyka z kolei Śląsk.
Mniejsze wskaźniki przestępczości niż Kujawy i Pomorze mają województwa: małopolskie, wielkopolskie oraz świętokrzyskie. Natomiast wyżej znajdują się województwa: pomorskie, łódzkie oraz zachodniopomorskie.
Najbardziej niebezpieczne powiaty w Kujawsko-Pomorskiem. Jaka jest wykrywalność przestępstw?
Według danych z ostatnich lat, najbardziej niebezpiecznymi powiatami pod względem dokonanych przestępstw (liczba przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców) są:
- Włocławek (miasto na prawach powiatu) – 21,5 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Toruń – 18,2 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Grudziądz – 16,3 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat nakielski – 14,5 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Bydgoszcz – 14,3 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat golubsko-dobrzyński – 10,8 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat inowrocławski – 10,8 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat aleksandrowski – 10,8 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat sępoleński – 9,8 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat lipnowski – 9,7 przestępstw na 1000 mieszkańców
- Powiat toruński – 9,5 przestępstw na 1000 mieszkańców
W którym z tych „najmniej bezpiecznych” powiatów wykrywalność przestępstw jest najniższa? Sporządziliśmy zestawienie. Znajdziesz je w naszej galerii.