Święconka 2025. Co symbolizują poszczególne produkty?
Wielka Sobota to moment ostatnich przygotowań do Wielkanocy. W tym dniu idziemy do kościoła z koszyczkami, by poświęcić jedzenie. W środku powinny znaleźć się podstawowe pokarmy. Każdy z nich symbolizuje co innego. Dla przykładu – chleb to dobrobyt, ser – przyjaźń, a wędlina – dostatek oraz zdrowie.
Jakie błędy Polacy popełniają w Wielką Sobotę?
Są jednak potrawy, które w koszyczku nie powinny się znaleźć, a które i tak do niego wkładamy! W pierwszej kolejności – rzeczy użytkowe. W koszyku powinno znajdować się wyłącznie jedzenie i ozdoby. Nie powinien znajdować się w nim również alkohol. Także czekoladowego zajączka powinniśmy sobie odpuścić. Choć przedstawia on słodycze, czyli pokarm, symbol zająca został wzięty z obrzędu pogańskiego – Jarych Godów, gdzie pradawni Słowianie wierzyli, że w zwierzę przeistacza się anglosaską bogini wiosny o imieniu Eostre.
To jeszcze nie wszystko! Kolejnym często popełnianym błędem jest zachowanie w trakcie samego święcenia pokarmów. Gdy kapłan kropi koszyczki wodą święconą, wiele osób odruchowo wykonuje znak krzyża – a to nie jest właściwe. W tym momencie modlitwa skierowana jest do Boga o pobłogosławienie jedzenia, a nie samych wiernych. Jak podkreślają duchowni, takie przeżegnanie się bywa zabawne, bo w praktyce stawia nas na równi z jajkami i kiełbasą.
Kiedy składać życzenia wielkanocne? Ten błąd popełnia prawie każdy!
Jednym z częstych błędów, jakie popełniamy w czasie Wielkanocy, jest niewłaściwy moment składania życzeń. Zgodnie z tradycją i przekazem biblijnym, Chrystus Zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę, dlatego dopiero wtedy można mówić o pełnym znaczeniu świąt. Teoretycznie więc, życzenia wielkanocne
Problem ten nie występuje w przypadku Bożego Narodzenia. Życzenia możemy złożyć bliskim – telefonicznie, SMSem lub na Messengerze z samego rana, w południe lub po południu. Nie zakłóci to wigilii bożonarodzeniowej. Jednak w przypadku Wielkanocy sytuacja wygląda nieco inaczej.
Kiedy składać życzenia Wielkanocne? Nie robimy tego podczas śniadania!
Nasze życzenia zakłócą komuś śniadanie wielkanocne. Będzie musiał przerwać posiłek z najbliższą rodziną, by odebrać telefon lub podczas spotkania przy stole będzie cały czas miał nos w smartfonie, by odpisywać na SMSy i wiadomości.
Specjaliści od etykiety zaznaczają, by wysyłać życzenia lub składać je telefoniczne trochę wcześniej. Dzień lub dwa, a nawet trzy dni przed Wielkanocą. Okres świąt zaczynamy bowiem już od Wielkiego Czwartku. Życzenia nie muszą zatem trafić do adresata bezpośrednio w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Co więcej – wypadałoby nawet, by trafiły nieco szybciej.
Wielkanoc 2025. Jakie życzenia składamy bliskim?
Kolejny z notorycznie popełnianych błędów dotyczy formy życzeń, które składamy naszym bliskim, znajomym. Często bierzemy z internetu wesołą rymowankę o jajeczkach, zajączkach, ewentualnie wymyślamy ją sami. Następnie odhaczamy 50 kontaktów na liście w telefonie i wysyłamy. Ostatnio coraz częściej popularne jest również wysyłanie gotowego obrazka/gifu z napisaną z automatu krótką sentencją.
Otóż, jak zwracają uwagę eksperci od savoir vivre – jest to zwyczajnie niegrzeczne. Każdy, kto takie życzenia otrzyma, wie doskonale, że jest jedną z wielu osób, które je otrzymały. Złożone życzenie nie jest szczerym gestem. Raczej próbą szybkiego załatwienia obowiązku. Jednak w tym przypadku zwykły SMS o treści „wszystkiego dobrego na święta” jest już lepszym rozwiązaniem – tekst nie brzmi, jak automat i nie jest komunikatem „jesteś jednym z wielu, łap gotowe życzenia, ja się w tym momencie wybieliłem – nie będę miał wyrzutów sumienia, że nie pamiętałem”.
Jak należy składać życzenia wielkanocne? Specjaliści radzą
Najlepszymi życzeniami będą te spersonalizowane! Jeśli zaczniemy je od słów „droga Aniu” – nawet jeśli dalsza część życzeń będzie brzmiała tak samo, jak życzenia wysłane Kaśce – adresat poczuje, że o nim pamiętałeś – widzi, że były to słowa skierowane bezpośrednio do niego.
Powinniśmy zrezygnować również ze sformułowania „Wesołych Świąt” na początku wiadomości. Jest to na tyle nieoryginalne, że ludzie mają zwyczajnie dość czytania po raz 20 tej samej treści tego samego dnia.
Pamiętajmy również, że życzenia wielkanocne to nie życzenia urodzinowe. Nie życzymy adresatowi stu lat, pieniędzy i zdrowia. Postawmy na wspaniale spędzony czas z bliskimi, odpoczynek, uśmiech, smaczne śniadanie czy – jako dodatkowy, ostatni element – bogatego zająca.
