Rekordowy łup oszusta. Senior spod Bydgoszczy stracił astronomiczną kwotę

i

Autor: Policja/Pexels

na sygnale

Rekordowy łup oszusta. Senior spod Bydgoszczy stracił astronomiczną kwotę

2024-12-18 8:42

Przekonują, że są doradcami inwestycyjnymi albo maklerami giełdowymi. Namawiają, by zainwestować w akcje oraz kryptowaluty. Odsyłają na strony internetowe, które niby zachęcają do inwestowania, a tak naprawdę powstały tylko po to, by wyłudzić pieniądze. Naprawdę duże pieniądze stracił w ten sposób 71-latek spod Bydgoszczy.

- Bądźmy czujni i nie instalujmy na komputerach oraz telefonach nieznanych aplikacji, nie przekazujmy swoich danych osobowych i do bankowości internetowej obcym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji. Nie wierzmy w oferty, które mówią o dużych zyskach w krótkim czasie i nie „inwestujmy” w nie - zastrzega kom. Lidia Kowalska z KMP w Bydgoszczy.

Senior spod Bydgoszczy stracił ponad ćwierć miliona złotych

Niestety te rady nie pomogą już 71-letniemu mieszkańcowi powiatu bydgoskiego. Połasił się na szybki zarobek. Uwierzył, że zyska, kiedy zainwestuje pieniądze poprzez stronę strony brokerskiej oferującej powielenie oszczędności. Stracił tak 275 tysięcy złotych!

- Wszystko zaczęło się 12 grudnia 2024 roku. Tego dnia pokrzywdzony znalazł w internecie informację o intratnych inwestycjach w złoto i kryptowaluty. Po kliknięciu w znajdujący się tam link podał swoje dane osobowe oraz numer telefonu - relacjonuje kom. Lidia Kowalska. - Jeszcze tego samego dnia skontaktował się z nim mężczyzna, który przekazał szereg informacji, a także na jeden z komunikatorów przesłał link do jego indywidualnego konta inwestycyjnego. Tego dnia zrobił przelew 850 złotych na wspomniane konto. Przez kolejne dni senior otrzymywał wiadomości oraz odbierał telefony od kolejnych osób.

16 grudnia senior (na polecenie rzekomego dorady inwestycyjnego) zalogował się na konto w swoim banku i zatwierdził przelew.

- W tym momencie zauważył, jak z jego konta wykonywane są przelewy na łączną kwotę 275 tysięcy złotych. Wówczas 71-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów i zgłosił sprawę policji - mówi kom. Lidia Kowalska.

To bardzo popularna ostatnio metoda działania oszustów.

Jak nie dać się oszukać fałszywym maklerom giełdowym?

- Policjanci niemal każdego dnia odnotowują przypadki oszustw dokonanych przez internet. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić nas przed utratą pieniędzy - przestzrega kom. Lidia Kowalska.

  • Niejednokrotnie zostało już powiedziane, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta.
  • Nie powinno się także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny.
  • Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy.
  • Nie należy również ufać ofertom mówiącym o dużych zyskach z zainwestowanych pieniędzy w krótkim czasie za pośrednictwem stron brokerskich, czy osobom podającym się za doradców inwestycyjnych czy maklerów giełdowych.
  • W razie wątpliwości warto zadzwonić na policję pod nr 112.
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?

Po Bydgoszczy jeździ wyjątkowy tramwaj. Czuć w nim świąteczną atmosfer. Zobacz zdjęcia

Świąteczny klimat w Starym Fordonie w Bydgoszczy