TURYSTYKA

W tej wsi jezioro Czarne łączy się z Białym. Ich wody mieszają się z wodą jednego z największych sztucznych zalewów w Polsce

2025-04-30 15:16

Zaledwie 20 kilometrów na północ od Bydgoszczy znajduje się Samociążek. To niewielka miejscowość, ale niezwykle atrakcyjna pod względem przyrodniczym i turystycznym. Samochodem z centrum miasta jedzie się tam pół godizny, ale można podjąć wyzwanie i ruszyć tam rowerem - lasami i ukrytymi w nich stawami (uwaga na piaszczysty teren). To idealne miejsce na weekendowy wypad, rodzinne wakacje czy aktywny wypoczynek na łonie natury.​

Wodne atrakcje nad Zalewem Koronowskim - plaże w Samociążku

Samociążek położony jest tuż przy Zalewie Koronowskim, czyli jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Ten kierunek podróży, gdy tylko pogoda dopisuje, wybierają miłośnicy sportów wodnych, żeglarze, wędkarze i wszyscy spragnieni relaksu nad wodą (także rodziny z dziećmi czy psami). Zadbane kąpieliska, zarówno to strzeżone, gminne, jak i niestrzeżone (np. przy ośrodku wypoczynkowym „Julia”), przyciągają nie tylko wakacyjnych turystów.

Samociążek. Atrakcje przyrodnicze. Tu łączą się jeziora Białe i Czarne

Jeziora Białe i Czarne w Samociążku to ciekawy przykład przekształceń hydrologicznych związanych z rozwojem energetyki wodnej w Polsce. W wyniku budowy zapory w Pieczyskach na Brdzie w latach 1956–1960, powstał Zalew Koronowski, który zalał dolinę Brdy oraz przyległe tereny, w tym jeziora Białe i Czarne. W efekcie spiętrzenia wód Brdy, oba jeziora połączyły się, tworząc jeden zbiornik wodny, będący częścią Zalewu Koronowskiego. Jezioro Białe, będące integralną częścią Zbiornika Koronowskiego, znajduje się w odcinku od ujścia rzeki Kręgiel do hydroelektrowni w Samociążku. Ma zróżnicowaną linię brzegową, jest na nim wyspa i półwysep. Z jeziora Białego woda przepływa do elektrowni wodnej w Samociążku, a następnie wraca do koryta Brdy.

Szlaki piesze i rowerowe w Samociążku

Przez Samociążek przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe. Szczególnie popularne są trasy wzdłuż Brdy oraz przez Bory Tucholskie. Turyści mogą skorzystać z oznakowanych tras, takich jak szlak Białego Węgla czy szlak Brdy.

  • Szlak Czarny - szlak Białego Węgla (dł. ok. 36 km) - początek PKP Maksymilianowo - Bożenkowo II - Bożenkowo wieś - wzdłuż Brdy przy Leśnictwie Ługowo - Samociążek wieś - tuszyny - Pieczyska - przez zaporę wodną - Srebrnica - Przyrzecze - Koronowo miasto - Stary Dwór PKS - koniec szlaku.
  • Szlak Niebieski - szlak Brdy (dł. ok. 165 km) - początek Bydgoszcz Brdyujście - Bydgoszcz Leśna - Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" - Rynkowo PKP - drogą leśną do Smukały - Opławiec Janowo - Bożenkowo Samociążek - Koronowo miasto ul. Pomianowskiego, Paderewskiego PKS, Przyrzecze - Srebrnica - Romanowo - Różanna - Pobrdzie - przeprawa promem na drugi brzeg - Stanica Wodna PTTK Sokole Kuźnica - Zamrzenica - Piła Młyn - Świt - Rudzki Most - (Kamień Jagiełły) - Płaskosz Leśnictwo - Gołąbek - Kiełpiński Most Leśnictwo (rezerwat Dolina rzeki Brdy), Zielonka Leśnictwo, Woziwoda Nadleśnictwo, Dziekarz - Nowy Młyn - Lutom - Uboga Leśnictwo - Karolewo - Rytel wieś - Mylof zapora - Klonia - Męcikał - Drzewicz - Plęsno - Swornegacie Stanica Wodna PTTK - Owińsk - Małe Swornegacie - Ciecholewy - Konarzyny wieś PKS - koniec szlaku.

Jak dojechać z Bydgoszczy do Samociążka?

Z Bydgoszczy można do Samociążka dotrzeć autem (droga ekspresowa S5), ale i rowerem - przez Myślęcinek, Nowy Mostek i urokliwe leśne ścieżki.​

Trasa rowerowa: Bydgoszcz – Samociążek

  • Dystans: około 25–30 km (w jedną stronę)
  • Czas przejazdu: 1,5–2,5 godziny (w zależności od tempa)
  • Typ trasy: głównie drogi asfaltowe i szutrowe, z wydzielonymi ścieżkami rowerowymi

Przebieg trasy

Bydgoszcz – Stary Rynek lub Osowa Góra

Warto ruszyć z centrum Bydgoszczy lub rozpocząć jazdę na osiedlu Osowa Góra. Z Osowej Góry kierujemy się ulicą Koronowską w stronę Opławca. Na skrzyżowaniu z ulicą Opławiecką wjeżdżamy na ścieżkę rowerową prowadzącą w kierunku Koronowa.

Opławiec – Tryszczyn – Gościeradz

Trasa prowadzi przez malownicze tereny leśne i wzdłuż doliny Brdy. Po drodze mijamy miejscowości takie jak Tryszczyn, znany z elektrowni wodnej i klasztoru karmelitek bosych, oraz Gościeradz. W Gościeradzu warto zrobić krótki postój i podziwiać okoliczne krajobrazy.

Gościeradz – Samociążek

Z Gościeradza kierujemy się w stronę Samociążka. Ostatni odcinek trasy prowadzi przez spokojne tereny leśne i pola. W Samociążku znajduje się elektrownia wodna oraz malownicze okolice Zalewu Koronowskiego, idealne na odpoczynek i piknik.

Atrakcje na trasie szlaku rowerowego Bydgoszcz - Samociążek

Po drodze z perspektywy rowerowego siodełka możemy podziwiać most dawnej kolejki wąskotorowej. To spektakularna konstrukcja nad Brdą, uznawana za jedną z najwyższych tego typu w Europie. ​

Jak wrócić rowerem z Samociążka do Bydgoszczy?

Dla tych, którzy nie lubią wracać tą samą trasą, mamy inną propozycję. Można wybrać alternatywną drogę przez Bożenkowo i Niemcz do Bydgoszczy.

Atrakcje inżynieryjne i historyczne w pobliżu Samociążka

Nieopodal Samociążka jest Elektrownia Wodna Koronowo – obiekt powstał w latach 1956–1961 wraz z zaporą wodną. To nie tylko element lokalnej infrastruktury, ale też przykład ciekawego rozwiązania technicznego, które wpisało się na stałe w krajobraz regionu.​

Ciekawe miejscowości położone nad jeziorami w województwie kujawsko-pomorskim

Staranowali bramę samochodem pancernym, obok lądował śmigłowiec z antyterrorystami. Spektakularna akcja policji na Mazowszu