Urokliwe Wzgórze Wilhelma. To klejnot Borów Tucholskich
W samym sercu Borów Tucholskich, pomiędzy miejscowościami Adamkowo i Bralewnica w gminie Kęsowo, znajduje się Wzgórze Wilhelma, którego wysokość wynosi 171,06 m n.p.m. Jest to najwyższy punkt powiatu tucholskiego oraz drugie najwyższe wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim, zaraz po Czarnej Górze.
Wzgórze jest częścią moreny czołowej na Pojezierzu Północnokrajeńskim i znajduje się w granicach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Dawniej Wilhelmshöhe, obecnie Wzgórza Wilhelma. Skąd się wzięła nazwa?
Nazwa wzniesienia, "Wilhelmshöhe", została nadana na cześć cesarza Wilhelma I Hohenzollerna (okoliczne miejscowości były niegdyś pruskie). W przeszłości na jego szczycie znajdowała się wieża obserwacyjna, która pełniła funkcję ochrony przeciwpożarowej.
Nawałnica 2017
Po zniszczeniach, które miały miejsce w wyniku nawałnicy w 2017 roku, Wzgórze Wilhelma odzyskało swój blask. W 2022 roku otwarto punkt widokowy, z którego rozciąga się zachwycający widok na Bory Tucholskie oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Przy dobrej pogodzie dostrzec można także Chojnice, oddalone o 40 km, oraz maszt w Trzeciewcu.
Takie szlaki turystyczne wiodą nieopodal Wzgórza Wilhelma
Na Wzgórze Wilhelma prowadzą trzy szlaki turystyczne. To szlak Kasztelański, Leona Wyczółkowskiego oraz Ptasi Szlak Czerwony.
Warto wybrać trasę prowadzącą przez Adamkowo, urokliwą miejscowość nazywaną Ptasą Wioską, która słynie z bogactwa różnorodnych gatunków ptaków. W okolicach można spotkać takie ptaki jak żurawie, zimorodki czy kanie czarną i rudą.