Spis treści
- Niesamowite widoki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym
- Czarna Góra to najwyższy szczyt w województwie kujawsko-pomorskim.
- Gdzie dokładnie znajduje się Czarna Góra, najwyższy szczyt w Kujawsko-Pomorskiem, jak tam trafić?
- Dlaczego warto odwiedzić Czarną Górę?
- Czarna Góra w Koronie Polski
- Lista szczytów Korony Polski
Niesamowite widoki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym
Legendy opowiadane na temat Czarnej Góry nie różnią się znacznie od opowieści snutych na temat innych podobnych przyrodniczych atrakcji turystycznych (w niektórych opowieściach można znaleźć m.in. ślad historii opowiadanych na temat Góry Czarownic w Bydgoszczy).
To, co wyróżnia ten szczyt, to jego lokalizacja – w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wzniesień jest stosunkowo mało. Choć największą popularnością cieszy się Wzgórze Wilhelma, również znajdujące się w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, ponieważ to stąd roztacza się najpiękniejszy widok w regionie (jest to najwyższy punkt widokowy w województwie).
Wzgórze Wilhelma wznosi się w sercu Borów Tucholskich, między miejscowościami Adamkowo i Bralewnica w gminie Kęsowo. Osiąga wysokość 171,06 m n.p.m. Stanowi część moreny czołowej na Pojezierzu Północnokrajeńskim.
Wzgórze Wilhelma, a konkretnie - wiodący na nie szlak to jedna z atrakcji Ptasiej Wioski, czyli Adamkowa, położonego nieopodal. Punkt widokowy z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Pamietowa i Adamkowa został udostępniony turystom. Prowadzi tam oznaczony szlak, a historię opowiadają "mówiące kamienie".
Czarna Góra to najwyższy szczyt w województwie kujawsko-pomorskim.
Czarna Góra (188,8 m n.p.m.) to najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego. Choć nie wyróżnia się wysokością w skali kraju, ma duże znaczenie dla mieszkańców regionu, którzy cenią przyrodę i turystykę. Jest również najniższym szczytem wchodzącym w skład Korony Polski, czyli listy najwyższych punktów wszystkich 16 województw.
Gdzie dokładnie znajduje się Czarna Góra, najwyższy szczyt w Kujawsko-Pomorskiem, jak tam trafić?
Czarna Góra leży w Górach Obkaskich, w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, między miejscowościami Obkas i Dąbrówka, w gminie Kamień Krajeński. Jeśli dotrzemy w tę okolicę autem, najlepiej dojechać od strony wsi Dąbrówka, samochód można zaparkować jakieś 900 m od szczytu, a dalej przejść pieszo.
Żeby dostać się na najniższy ze szczytów Korony Polski, można też wsiąść na rower. Na Czarną Górę prowadzi zielony szlak rowerowy. Zaczyna się w Dąbrówce, wiedzie malowniczymi lasami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście na tej trasie dobrze odnajdą się też miłośnicy pieszych wędrówek, także ci najmłodszy (jest łagodny!).
Po wejściu na szczyt jest nagroda - można zanurzyć się w wiadomościach spisanych na tablicach informacyjnych i przyjrzeć się umieszczonemu tam kamieniowi geodezyjnemu.
Dlaczego warto odwiedzić Czarną Górę?
Czarna Góra przyciąga turystów głównie dlatego, że jest najwyższym punktem województwa kujawsko-pomorskiego. Dla miłośników turystyki krajoznawczej to miejsce obowiązkowe. Warto też wspomnieć, że zdobywanie Korony Polski to popularne wyzwanie wśród podróżników. Włączenie Czarnej Góry do takiego projektu to świetna okazja, by poznać ten region Polski.
Wzniesienie otaczają lasy, które są domem dla różnych gatunków zwierząt i roślin. Wiosną i latem okolica jest pełna zieleni, co czyni ją idealnym miejscem na relaksujący spacer. Jesienią natomiast można podziwiać kolorowe liście, a zimą wędrówka pośród ośnieżonych drzew ma swój niepowtarzalny urok.
Czarna Góra w Koronie Polski
Korona Polski to lista 16 najwyższych wzniesień w każdym województwie. Czarna Góra jest na tej liście najniższym szczytem.
Lista szczytów Korony Polski
- woj. małopolskie, Rysy 2499 m n.p.m.
- woj. dolnośląskie, Śnieżka 1602 m n.p.m.
- woj. śląskie, Góra Pięciu Kopców (niższy wierzchołek Pilska) 1543 m n.p.m.
- woj. podkarpackie, Tarnica 1346 m n.p.m.
- woj. opolskie, Biskupia Kopa 894 m n.p.m.
- woj. świętokrzyskie, Łysica 612 m n.p.m.
- woj. mazowieckie, Altana 408 m n.p.m.
- woj. łódzkie, Góra Kamieńska 400 m n.p.m.
- woj. lubelskie, Krągły Goraj 389 m n.p.m.
- woj. pomorskie, Wieżyca 329 m n.p.m.
- woj. warmińsko-mazurskie, Dylewska Góra 312 m n.p.m.
- woj. podlaskie, Rowelska Góra 298 m n.p.m.
- woj. wielkopolskie, Kobyla Góra 284 m n.p.m.
- woj. zachodniopomorskie, Szczyt Krajoznawców 245 m n.p.m.
- woj. lubuskie, Góra Żarska 227 m n.p.m.
- woj. kujawsko-pomorskie, Czarna Góra 189 m n.p.m.
Adamkowo, czyli Ptasia Wioska, najmniejsza taka w kraju. "Gdyby na raz przyjechało 36 turystów, byłoby ich więcej niż mieszkańców wsi". Zdjęcia