Archiwum

Wybudował tę kamienicę w Bydgoszczy 130 lat temu. Budynek stoi do dziś! Mało kto zna jego historię [GALERIA]

2024-10-09 14:56

Na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo w Bydgoszczy stoi przeszło stuletnia kamienica. Wybudował ją pewien kupiec w czasach, gdy miasto znana było pod nazwą Bromberg i znajdowało się pod panowaniem pruskim. To nie jedyny smaczek, jaki możemy znaleźć w internecie! Całkiem niedawno na jednym z popularnych bydgoskich profili społecznościowych pojawiło się unikatowe zdjęcie fasady nieistniejącego od 1946 roku teatru. W oknach widać nawet firanki! Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Miłośnicy historii w erze mediów społecznościowych
  2. Kamienica na Bocianowie
  3. Na parterze nadal znajdują się sklepy
  4. O teatrze mówi się dużo. Brakuje jednak zdjęć
  5. Unikatowe ujęcie

Miłośnicy historii w erze mediów społecznościowych

W erze mediów społecznościowych miłośnicy historii naszego miasta mają szerokie pole do popisu i świetną okazję do działania. Przykładem jest profil „Bydgoszcz: Okruchy Przeszłości”, który regularnie dzieli się starymi zdjęciami Bydgoszczy pochodzącymi z archiwów, albumów oraz prywatnych zbiorów. Publikowane są tam także interesujące i mało znane historie.

Dzięki pani Annie Perlik-Piątkowskiej i jej mężowi, którzy systematycznie zamieszczają archiwalne fotografie, możemy niemal cofnąć się w czasie. Jednym z bardziej fascynujących zdjęć jest fotografia kamienicy, którą codziennie mijają mieszkańcy Bocianowa.

Kamienica na Bocianowie

Budynek mieści się na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo w Bydgoszczy stoi stoi kamienica. Przeszło sto lat temu wybudował ją pewien kupiec.

Na czarno-białej fotografii widzimy niemieckie napisy, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Bydgoszcz znajdowała się w zaborze pruskim. Na balkonie pozuje rodzina, a nad głównymi drzwiami, pod balkonem, widnieje imię i nazwisko pierwszego właściciela budynku – Dawida Kukuka.

Jak wynika z informacji, w latach 1894–1895 Dawid Kukuk, który zajmował się handlem artykułami spożywczymi, zbudował okazałą, dwupiętrową kamienicę czynszową na rogu ulicy Pomorskiej 71 i Bocianowo 1. Na parterze, po obu stronach bramy wjazdowej, urządził dwa sklepy, które w 1899 roku zostały zlikwidowane przez jego syna Gustawa, aby zrobić miejsce na pokoje mieszkalne.

Na parterze nadal znajdują się sklepy

Co ciekawe – po ponad stu latach na parterze nadal znajdują się sklepy, a pierwotna forma budynku została – na szczęście – zachowana, czego nie można powiedzieć o budynku z drugiej wyjątkowej fotografii.

W miejscu obecnego przystanku „Plac Teatralny” w Bydgoszczy znajdował się niegdyś widoczny na zdjęciu Teatr Miejski – stąd jego nazwa.

O teatrze mówi się dużo. Brakuje jednak zdjęć

O teatrze mówi się dużo, ponieważ stanowił istotny element kulturalny miasta. Niestety, niewiele zachowało się wizualnych śladów jego wnętrza. Dostępność zdjęć czy planów, nie wspominając o jakichkolwiek nagraniach przedstawiających wnętrze teatru, jest obecnie bardzo ograniczona, a często wręcz nieistniejąca w publicznych archiwach, zbiorach czy muzeach.

Unikatowe ujęcie

Najwięcej zdjęć przedstawiających teatr zrobiono z dużej odległości, aby uchwycić cały budynek na fotografii. Dlatego też to zdjęcie, spokojnie można nazwać unikatem.

Możemy zobaczyć tu teatr z punktu widzenia, którego większość z nas jeszcze nie miała okazji podziwiać. Ta bliska perspektywa pozwala nie tylko dostrzec główne wejście i balkony, ale także kraty oraz firany w oknach!

- Bardzo rzadkie ujęcie z tak bliska na fasadę i wejście do nieistniejącego już Teatru Miejskiego na Placu Teatralnym. Na balkonach, drzwiach, a także pod bocznymi oknami, ceniony berliński architekt Heinrich Seeling użył uproszczonego motywu słońca. Pojawiał się on w wielu jego projektach – czytamy pod zdjęciem.

Fotografia pochodzi z albumu Anny Perlik-Piątkowskiej „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności”, który jest dostępny w bydgoskich księgarniach.

Jak wyglądały inne budynki i poszczególne fragmenty naszego miasta sto lat temu? Czy rozpoznałbyś Bydgoszcz z tamtych lat? Przekonaj się sam! Sprawdź naszą galerię

Mroczna przeszłość zatrzymanego księdza Jacka K.
Listen on Spreaker.